Vzdělávací program Jeden svět na školách-Příběhy bezpráví nabízí školám dokumentární filmy a doprovodné metodické pomůcky k výuce aktuálních témat současného světa a novodobé historie. Mnohaleté zkušenosti programu ukazují, že právě audiovizuální materiály mají mimořádný potenciál k oslovení žáků základních a středních škol.
Výukové sady programu využívají pedagogové na více než 2 900 základních a středních školách v České republice. Program se již několik let realizuje i v zahraničí (na Slovensku, v Polsku, Estonsku, Rumunsku, Švédsku, Německu, Libanonu aj.).
Základní škola UNESCO spolupracuje na realizaci vzdělávacího programu Jeden svět na školách-Příběhy bezpráví již 13 let.
Zejména se jedná o:
Získávání dokumentárních filmů s doprovodnými metodickými pomůckami zdarma do školy.
Spolupráce při realizaci besed s pamětníky komunistického bezpráví (2005 - 2018).
Organizace výstavy s tematikou 50. let (2005).
Účast na aktivitě Den Příběhů bezpráví (Projekt Proti ztrátě paměti) (červen 2012-2018).
Testování doprovodných metodických pomůcek s žáky školy.
Účast v projektu Příběhy bezpráví - Z místa kde žijeme (březen - červen 2014), kdy žáci naší školy pátrali po osudech politického vězně Štěpána Vašíčka z Blatnice pod Sv. Antoníčkem.
Účast v projektu Příběhy bezpráví - Z místa kde žijeme (březen - červen 2015), kdy žáci naší školy pátrali po osudech politického vězně Františka Cechy z Nezdenic.
Nominace osob, které byly zasaženy nacistickým nebo komunistickým bezprávím na Cenu Příběhů bezpráví.
V roce 2014 byl z naší školy nominován Alois Gabriel ze Zlechova (navigátor bombardéru 311. perutě).
V roce 2015 byl z naší školy nominován politický vězeň František Cecha z Nezdenic. Jeho příběh byl studentskou porotou vybrán a tak se stal pan František Cecha laureátem ( In memoriam).
V roce 2017 byl z naší školy nominován pan Otmar Oliva starší a mladší z Velehradu.
Zapojení do mezinárodního projektu Inspired by the Memory ( 2015-2016).
Účast v projektu Příběhy bezpráví - Z místa kde žijeme (únor - květen 2017), kdy žáci naší školy pátrali po osudech Otmara Olivy staršího a mladšího z Velehradu.
Účast v projektu Příběhy bezpráví - Z místa kde žijeme ( únor - květen 2018), kdy žáci naší školy pátrali po osudech pana Bohumila Vystrčila z Bánova.
Beseda žáků devátých tříd s pamětnicí paní Věrou Sosnarovou, která přežila GULAG. (říjen 2018)
Beseda s válečným veteránem panem Tomášem Lomem (narozen 1924) - listopad 2019.
Další informace o projektu naleznete ZDE.
Mgr. Petr Kočíř - učitel dějepisu