Beseda žáků devátých tříd s válečným veteránem-navigátorem 311.perutě RAF

V pátek 22.11.2019 proběhla na Obchodní akademii pro žáky devátých tříd ZŠ UNESCO beseda s válečným veteránem panem Tomášem Lomem (narozen 1924).

Pan Tomáš Lom abolvoval v Anglii v roce 1944 výcvik radiooperátorů a palubních střelců, poté nastoupil službu u 311. československé perutě RAF v posádce kapitána Hořejšího a později byl převelen k 111. OTU Nassau na Bahamských ostrovech.  Jeden z posledních žijících pamětníků žákům poutavě vyprávěl o svém životě za 2. světové války.

Přednášku obohatila četbou ze své knihy Dobrodružství pana Wellingtona paní Hana Bergmannová Klímová. Podrobnosti ze života pilotů RAF doplnil historik Petr Žižka.

Společná akce ZŠ UNESCO a OA proběhla v rámci oslav 30. výročí sametové revoluce a listopadových událostí roku 1939 a byla součástí projektu Příběhy bezpráví, do kterého je naše škola zapojena.

Tato aktivita je součastí projektů:

Po stopách totalitních režimů 20. století, který finančně podpořil Zlínský kraj.

Projekt Posílení výuky nacistického a komunistického bezpráví v 9. ročníku, který finančné podpořilo Město Uherské Hradiště.

Mgr. Petr Kočíř - učitel dějepisu

IMG_20191122_091834.jpg