Žákyně 7.B uctily památku parašutisty Jana Hrubého v Kunovicích

Dne 18.června 2020 ( na Den hrdinů druhého odboje) uctily žákyně 7.B Klára a Kristýna Kolářovi památku parašutisty Jana Hrubého zapálením svíček u památníku v Kunovicích.

Jan Hrubý (rodák z Kunovic) byl členem výsadku Bioscop a jedením ze sedmi výsadkářů, kteří zahynuli 18. června 1942 v kryptě pravoslavného kostela svatých Cyrila a Metoděje po atentátu na Reinharda Heydricha.

V Den hrdinů druhého odboje, jenž připadá na 18. červen, si připomínáme odvahu a obětavost všech příslušníků zahraničního i domácího odboje, kteří bojovali za svobodu naší země během druhé světové války a položili za ni vlastní život. V tento den před 78 lety v chrámu sv. Cyrila a Metoděje sedm československých vojáků vzdorovalo stonásobné nepřátelské přesile; přes opakované výzvy se odmítli vzdát.

Dva z nich – Jan Kubiš a Josef Gabčík – 27. května 1942 splnili svůj úkol, odstranili jednoho z nejdůležitějších nacistických představitelů, zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Domácí odbojáři zajišťovali parašutistům zázemí, pravoslavní duchovní jim poskytli poslední úkryt.

Naši žáci už několik let chodí uctít památku Jana Hrubého do Kunovic a také jezdíme do Prahy do Národního památníku hrdinů heydrichidáy uctít památku všech sedmi parašutistů a také těch českých vlastenců, kteří byli zavražděni v Mauthausenu v řijnu 1942 za pomoc parašutistům.

Děkuji Kláře a Kristýně za jejich aktivitu a zájem o historii svého regionu.

Ke Kláře a Kristýně se o víkendu připojila Karolína Švachová z 8.C a Viktor Czernotta z 6.B.

Mgr. Petr Kočíř - učitel dějepisu

IMG_20200618_181431.jpg