Žáci naší školy si připomněli Den památky obětí holocaustu a zločinů proti lidskosti

Dne 27.1.2020 uctili žáci 9.C památku obětí holocaustu v Uherském Hradišti položením věnce k pamětní desce věnované zavražděným Židům z Uherského Hradiště u bývalé synagogy (Knihovna B. B. Buchlovana).

Aktivity se zúčastnil také ředitel Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana pan Mgr. Radovan Jančář, který žáky informoval o historii bývalé synagogy.

Ve škole byla instalována informační nástěnka ke Dni obětí holocaustu a zločinů proti lidskosti.

Proběhly ukázky z filmu Síla lidskosti ( pro žáky 8.- 9. tříd).

Dne 24. ledna proběhla rozhlasová relace ke Dni obětí holocaustu a zločinů proti lidskosti

Den památky obětí holocaustu a zločinů proti lidskosti si připomínáme 27. ledna, protože právě v tento den byl v roce 1945 osvobozen koncentrační tábor Osvětim Rudou armádou.

Na tento rok připadá 77.výročí tří transportů Židů z Uherského Brodu do Terezína. Budova gymnázia v Uherském Brodě byla sběrným místem pro Židy nejen z Uherského Brodu, ale i širokého okolí…tedy i z Uherského Hradiště.
Z Uherského Brodu tehdy směřovaly tři transporty s označením Cn , Co a Cp do Terezína ve dnech 23. 27. a 31. ledna 1943.
Celkem bylo deportováno 2837 Židů ( občanů našeho regionu), válku podle Terezínské pamětní knihy přežilo 198 z nich. Téměř všichni zahynuli ve vyhlazovacím táboře Osvětim v Polsku.

Zajímavé informace o transportech Židů z Uherského Brodu do Terezína a jejich osudech naleznete ZDE.

Během školního roku 2019/20 proběhly nebo proběhnou v rámci výuky o holocaustu tyto aktivity:

Exkurze žáků 9. tříd do Památníku Terezín ( listopad 2019).

V květnu 2020 proběhnou pro žáky 9. tříd přednášky na téma Holocaust a neonacismus (Pavel Pakosta z organizace ICEJ).

Fotografická a výtvarná soutěž: Dojmy z Osvětimi pro žáky 9. ročníku ( prosinec 2019)

Téma holocaustu se objevuje také na hodinách českého jazyka a výchovy k občanství v 9. ročníku.

Nezapomínejme a nebuďme lhostejní.

Mgr.Kočíř Petr - učitel dějepisu

IMG_20200127_200102.jpg