Žáci naší školy si připomínají 75. výročí konce II. světové války v Evropě

„Kdo nezná svou historii, je odsouzen prožít ji znovu.“

V následujících dnech si budeme připomínat 75. výročí konce II. světové války v Evropě. I v současné situaci, kdy je svět zasažen pandemií nemoci Covid 19, nesmíme zapomenut na připomínání událostí konce nejstrašnějšího válečného konfliktu v dějinách lidstva. Naši předkové si to jistě zaslouží.

Na Základní škole UNESCO v Uherském Hradišti si žáci v minulých letech připomínali konec II. světové války například rozhlasovou relací, tematickými nástěnkami, kladením věnců u Pomníku padlých v Uherském Hradišti nebo projekcí filmů s tematikou II. světové války v kině Hvězda pro žáky 8.-9. tříd (např. Tobrúk, Tmavomodrý svět, Protektor, Nebeští jezdci, Antropoid). Někteří žáci 6.-7. tříd uctí oběti II. světové války položením kytičky nebo zapálením svíčky ve svých rodných městech a vesnicích. Důležité je také připomenout účast některých žáků naší školy (např. členů skautských oddílů) na kladení věnců k Pomníku padlých za účasti zástupců města Uherské Hradiště v minulých letech. V současné době probíhá internetová vědomostní soutěž pro naše žáky s názvem Významné okamžiky našich dějin. Nejlepší 3 žáci mohou získat výbornou knihu Jiřího Šulce – Dva proti říši.

II. světovou válku si připomínáme během celého školního roku např. výukou o státních svátcích a významných dnech, které souvisí s tímto válečných konfliktem. Jedná se o Den válečných veteránů – 11. listopad, Den boje studentů za svobodu a demokracii – 17. listopad, Den památky obětí holocaustu a zločinů proti lidskosti – 27. leden, Den památky likvidace tzv. Terezínského rodinného tábora v Auschwitz-Birkenau – 8. březen, Květnové povstání českého lidu – 5. květen, Den vítězství – 8. květen, Den vyhlazení obce Lidice – 10. červen a Den hrdinů II. odboje – 18. červen.

V souvislosti s výukou dějin 20. století se snažíme žáky vychovávat a vzdělávat:

a)      aby si vážili svých předků,

b)      aby znali památná místa spojená s dějinami totalitních režimů 20. století zejména v našem regionu,

c)       aby nebyli lhostejní k porušování lidských práv etnických a náboženských menšin v současné společnosti,

d)      k občanské odpovědnosti,

e)      ke správnému vlastenectví.

Chceme tak bránit růstu neonacismu, extremismu a antisemitismu v Evropě. Jedině když budou žáci patřičně vzdělání v této oblasti, budou se moci lépe orientovat v daném tématu.

Mezi další aktivity patří např. exkurze žáků 8.-9. tříd do Památníku Lidice, Terezín, Auschwitz-Birkenau, Hrabyně, pohraničního opevnění Darkovičky a Národního památníku hrdinů heydrichiády v Praze.

Již 4 roky chodíme v březnu s žáky položit kytici a zapálit svíčku k pomníku Jana Hrubého do Kunovic. Chceme tak uctít památku parašutisty, který zahynul 18. června 1942 v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Praze.

Žáci 6.-9. tříd také pátrají po osudech svých předků. Objevují se příběhy příbuzných, kteří byli zasaženi nacistickou i komunistickou totalitou. Jejich práce jsou publikovány ve školním časopise.

Ve škole jsou každý rok instalovány putovní výstavy s tematikou dějin 20. století, např. Příběh obce Lidice, Tragédie Ležáků, Osudové roky české státnosti nebo Čs. perutě v RAF.

Letos v květnu to měla být výstava Atentát na R. Heydricha, která bude přesunuta na podzim.

Neocenitelné jsou zejména besedy s pamětníky nacistického bezpráví. Vzpomenu především besedy s přeživšími z Lidic, Terezína nebo Osvětimi. V loňském roce to byla beseda s válečným veteránem panem Tomášem Lomem – navigátorem 311. bombardovací perutě RAF. To jsou pro žáky nezapomenutelné zážitky.

Na vzdělávací aktivity se daří již několik let získávat finanční prostředky z grantů Zlínského kraje a města Uherské Hradiště.

Letos bude možnost připomenout si veřejně události konce II. světové války značně omezená. Budeme ale moci např. zhlédnout zajímavé filmy nebo dokumenty v televizi, přečíst si knihu s válečnou tematikou nebo individuálně zapálit svíčku u pomníku II. světové války ve své vesnici či městě.

Nesmíme zapomenout.

Mgr. Petr Kočíř – učitel dějepisu na ZŠ UNESCO v Uherském Hradišti

 

 

Hlavní fotka 2.jpg