Žáci žákovského parlamentu by Vám rádi připomenuli významné dny měsíce KVĚTNA. Některé možná znáte, jiné pro Vás budou nové. Přečtěte si, jaké světové dny nás v květnu čekají a proč se vlastně slaví.
1. květen SVÁTEK PRÁCE
Svátek práce je mezinárodní svátek pracujících, který se od roku 1890 slaví 1. května. Svátek zavedla v roce 1889 II. internacionála na památku vypuknutí stávky amerických dělníků v Chicagu dne 1. května 1886. V českých zemích se poprvé slavil v roce 1890 na Střeleckém ostrově v Praze. Ve Spojených státech a Kanadě se Svátek práce, Labor Day, slaví první pondělí v měsíci září.
4. květen DEN HASIČŮ
Tento den vzdáváme hold všem, kteří pomáhají při záchraně života a boji s ohněm. Den hasičů připadá právě na 4. května, který je dnem sv. Floriána, který je patronem všech hasičů a zabraňuje požárům.
8. květen DEN VÍTĚZSTVÍ
Na 8. května připadá jedna z hlavních událostí historie nejen ČR, ale i Evropy. Právě na 8. května roku 1945 připadá ukončení 2. světové války. Stalo se tak díky kapitulaci Německa.
9. květen DEN MATEK
Den matek je den, kdy se vzdává pocta matkám a mateřství. Slaví se v různé dny na mnoha místech po celém světě, vychází z různých tradic. V Česku se slaví druhou květnovou neděli, v roce 2021 tedy připadá na 9. května. V Československu se začal slavit tento svátek v roce 1923. Jeho propagátorkou byla Alice Masaryková. Řekněme v tento den naší mamince, jak je pro nás důležitá.
15. květen DEN RODINY
Mezinárodní den rodiny vyhlásila organizace OSN a poprvé se slavil roku 1994. V Česku se 15. květen slaví jako významný den od roku 2006. Mezinárodní den rodiny je velice významným dnem pro společnost. Rodina je důležitý základ celé společnosti, protože na ní závisí výchova budoucích generací. Obzvláště v současné koronavirové pandemii se ukazuje, jak je rodina nesmírně důležitá pro každého z nás.
18. květen DEN MUZEÍ
Mezinárodní den muzeí se každoročně slaví 18. května. Slaví se po celém světě a v každé zemi je slaven po svém. Nejen v České republice je nejrozšířenější, dnes již proslulá muzejní noc, což je noc, kdy jsou všechna muzea otevřena přes noc a vstupné bývá zdarma či dobrovolné. Letošní akce se budou nést ve znamení budoucnosti muzeí, jejich znovuoživení a adaptace po pandemii.
23. květen DEN ŽELV
Světový den želv byl založen, aby upozornil na problémy těchto plazů, kterým dnes hrozí vyhynutí. Chytají se do sítí rybářů, lidé jedí jejich vejce i maso a z jejich krunýřů dělají suvenýry, želvy si ale zaslouží respekt. Na Zemi žijí už 110 milionů let - přežily dinosaury a podle všeho vypadaly stejně jako teď. Největší želvy mají až dvoumetrový krunýř a nejmenší kolem osmi centimetrů. Želvy se běžně dožívají 100 let, ale některé zvládnou i 180 let.
24. květen DEN PARKŮ
Evropský den parků se každým rokem koná 24. května. Vznikl jako mezinárodní iniciativa v roce 1999.Tento den slaví hlavně ochránci přírody, čímž si připomínají důležitost národních parků, zeleně, chráněných krajinných oblastí, biosférických rezervací a území soustavy NATURA 2000. V tento den se uskutečňují přednášky, exkurze, výstavy, soutěže, otevírání naučných stezek atd. Na den parků je skvělá příležitost si naplánovat procházku v přírodě.
30. květen DEN SOUSEDŮ
Den sousedů vznikl v roce 1999. V České republice se slaví od roku 2001. Sousedé ho slaví různě například opékáním, pozváním na večeři a vůbec strávením příjemného dne se sousedy. Slouží k uchování dobrých vztahů.
31. květen DEN STUDÁNEK
Studánky jsou vázány na místa, kde se vyskytují prameny. Není ani známo dne obnovení této starodávné tradice, kdy dívky obcházely studánky ve svých i přilehlých vesnicích a z jara je čistily. Voda je pro všechny velice důležitý prvek potřebný pro život i úrodu. Dívky se modlily za čistou vodu a úrodu a vše bylo zakončené tancem a hudbou. Proto je dnešní den věnován právě otevírání studánek.
žákovský parlament