Výstava - Vítej, republiko! v listopadu na naší škole

Ve dnech 05.11. - 29.11.2019 bude na naší škole umístěna putovní výstava Vítej, republiko!, která byla do naší školy zapůjčena obecně prospěšnou organizací Centrum české historie.

Výstava mapuje významné mezníky novodobé české (resp. československé) historie, a to od roku 1918 do roku 1989.

Představuje vznik samostatného československého státu a významné iniciativy, které tomu v období 1. světové války předcházely, období let 1938 a 1939, Mnichovskou dohodu a okupaci českých zemí. Věnuje se nejvýznamnějšímu odbojovému činu v Evropě v období 2. světové války – atentátu zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Představuje také konec nadějí a rok 1948, kdy se počátek nového budování demokracie zvrátil v další, tentokrát komunistickou, diktaturu. Seznamuje s obdobím politické perzekuce i okupací země vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 a také událostmi kolem roku 1989.

Ke každému roku jsou přehledně sestaveny chronologicky nejdůležitější události, popsány nejvýznamnější dokumenty, jejich smysl a význam a zobrazeny významné osobnosti.

Zapujčení výstavy bylo hrazeno z projektu Posilení výuky nacistického a komunistického bezpráví, který podpořilo Město Uherské Hradiště.

Výstava je umístěna na chodbě před kanceláří ředitele školy a je přístupná školám i veřejnosti.

Žáci zejména 8. a 9. tříd budou v hodinách dějepisu, výchovy k občanství a českého jazyka pracovat s pracovními listy, karikaturami a filmovými dokumenty.

Výstava Vítej republiko je součastí vzdělávaích aktivit, které naše škola pořádá u příležitosti 30. výročí Sametové revoluce.

Pracovní listy k výstavě jsou ke stažení ZDE.

Mgr. Petr Kočíř - učitel dějepisu