Tým žáků 8.C se zapojil do projektu Z místa, kde žijeme 2025/Stejné příběhy, jiná jména.

Ve dnech 14.-16. března 2025 se uskutečnilo v Praze úvodní setkání 6 týmů žáků a studentů ze základních a středních škol z České republiky, kteří se zapojily do projektu Z místa, kde žijeme 2025/Stejné příběhy, jiná jména.

Z naší školy se do projektu zapojil tým 5 žáků z 8.C ( Šimon Macháň, Andrej Dinčić, Vít Lukašík, Ernest Súček a Jakub Jandásek).

Pro žáky byl připraven zajímavý program:

  • workshopy orální historie
  • beseda s pamětnicí 50. a 60. let
  • multimediální workshop
  • konzultace s historiky
  • workshop o komunistické a současné propagandě
  • projekce dokumentárního filmu v kině Lucerna

Setkání a workshopy probíhaly v krásné budově Goetheo institutu v Praze.

Ve volném čase jsme ještě stihli prohlídku Národního památníku hrdinů heydrichiády, Karlova mostu, Staroměstského náměstí, Srdce Václava Havla, Památník obětí komunistického režimu aj.

Hlavním úkolem žáků je najít a zpracovat příběh pamětníka komunistického bezpráví ve svém regionu. Na jeho základě jim budou přiřazeny podobné příběhy lidí, kteří se v současné době zasazují o dodržování lidských práv v zemích postsovětského regionu. Jejich osudy následně propojí během lidskoprávní kampaně přímo na své škole.

Projekt začal úvodním setkáním v březnu v Praze,  vrcholí v druhé polovině listopadu a v průběhu prosince u příležitosti Dne lidských práv (10. prosince), kdy studenti budou prezentovat na škole výstupy svého projektu. 

Mgr. Petr Kočíř - učitel dějepisu