Strážce majáku - 3.C

V pátek 15. 11. jsme si ozvláštnili hodinu čtení a ponořili se do příběhu se zamyšlením. Žáci si vyzkoušeli strukturované drama – Strážce majáku. Provázela jsem žáky příběhem a oni plnili různé úkoly. Příběh začínal příchodem na pláž. Žáci si zkusili plavat v moři - malířská fólie. Každý se dostal do situace, ve které si musel zavolat na pomoc kamaráda. Pro některé to nebylo lehké, zvlášť když kamarád mohl pomoc odmítnout. Ale zvládli jsme to všichni a nikdo se v moři neutopil.

Od moře jsme se přesunuli k majáku a dozvěděli jsme se, že jeho strážce byl velmi dobrosrdečný člověk. Ale to způsobilo, že kouzelný olej, kterým měl svítit na cestu lodím, rozdal lidem. Nemohl dál navigovat lodě v noci, a proto ztroskotaly. Každý den někdo prosil strážce majáků o vzácný olej pro různě důležité účely. Jednoho dne přišla stará paní a potřebovala kapičku oleje, aby rozsvítila svíčku na hrobě svého muže. Dalšího dne přišly děti poprosit o kapičku oleje, aby se jejich rodina mohla zahřát u ohně. Tyto situace si žáci vyzkoušeli v podobě dramatizace. Museli však odmítnout a vzácný olej nerozdat, aby maják mohl svítit dál na cestu lodím. Nebylo to vždy snadné.

V poslední části příběhu žáci psali dopisy pro nového strážce majáku. Snažili se mu dát rady, aby neudělal stejnou chybu jako jeho předchůdce. Často ho povzbuzovali v jeho nelehké a osamělé práci.

Strukturované drama žáky moc bavilo, hraní rolí někteří zvládli přímo na jedničku.

Mgr. Lenka Tarabusová, Bc. Kristina Lukášková

IMG_20191116_184537.jpg