Španělští lektoři ve výuce

Během  posledních zářijových dní jsme mohli v naší škole poprvé přivítat krásnou sympatickou dívku pocházející ze Španělska. Jedná se o dobrovolnici, která je v rámci Evropské dobrovolnické služby na rok v centru Akropolis UH.

Jmenuje se Núria Pérez Rivera, je jí 25 let, jejím rodným městem je Gata de Gorgos, nedaleko Alicante, ve Valencii. Do České republiky přijela na rok a nám se tím naskýtá jedinečná možnost zejména v hodinách španělštiny mít rodilého mluvčího, získat nové zkušenosti, objevit novou kulturu a slyšet autentickou španělštinu.

A tak nám postupně Nurie představuje nejen překrásnou Valencii, rodné město, svou rodinu, domácího mazlíčka, kterým je její kočka. (Mimochodem jmenuje se Mimi –  Nurie, aniž by to tušila, pojmenovala svou kočku daleko dříve než odjela do Čech, aby nyní zjistila, že Mimi – znamená miminko).

Ovšem Nuria není jediná Španělka na půdě naší školy, koncem října k ní přibyl další dobrovolník z agentury Akropolis.  Jmenuje se Pablo José Marín Durán, je mu  21 let, a narodil se  v nejkrásnějším městě světa ve španělské Granadě. Granada je nejkrásnější svojí jedinečnou polohou – dohlédnete z ní na zasněžené vrcholky Sierry Nevady, kam se přímo z města dá sítí stezek dojít i pěšky, a zároveň jste za dvě hodiny jízdy autem na krásných plážích Středozemního moře.

Pablo je neslyšící s implantátem, což jej přivedlo k práci zástupce komunity

neslyšících v jeho rodném městě. Zároveň je

dobrovolníkem Červeného kříže v sociálních věcech. V posledních letech studoval ve

Francii a pár měsíců pracoval v New Yorku s dětmi s tělesným postižením. Jeho vášní je

studium  historie, a přeje si stát se učitelem. A  hlavní důvod, který ho

přivedl do České republiky je, že chtěl poznat její kulturu a historii do hloubky.

Také miluje čtení, protože si může vyjmout implantáty a číst velmi pohodlně v tichu.

Líbí se mu práce, kterou zde dělá jak ve školce Akropolis, tak ve škole UNESCO s výukou

španělštiny a angličtiny :)

Nyní tedy v průběhu tohoto školního roku se můžeme s Nurií  a Pablem v hodinách učit španělskou gramatiku a poodhalovat nepřeberné množství reálií Pyrenejského poloostrova, jehož je španělština úřední řečí  stejně jako valné většiny zemí Střední a Jižní Ameriky včetně Mexika.