ŠD - Světový den včel

Umíte si představit nákupní regály bez medu, ovoce, zeleniny, olejů, pečiva, koření, cukrovinek, džemů nebo džusů? Takovou drsnou realitu bychom v obchodě vídali, pokud by vyhynuly včely! Na jejich veledůležitý význam upozorňuje Světový den včel!

20. květen patří včelám! Bez včel by se z vegetace vytratila pestrost, spousta rostlinných druhů by vymizela a člověk by v podstatě neměl co jíst. Zatímco včely bez nás žít mohou, my bez nich stěží. Proto bychom je měli chránit, jak je to jen možné. Obzvlášť v současnosti, kdy včelstev na Zemi ubývá, a to vlivem klimatických změn (extrémní sucha, teploty apod.) a intenzivního zemědělství a lesnictví (používání pesticidů apod.).

Včely nejsou významné jen pro med, jejich hlavní nepostradatelnost spočívá v opylování rostlin. Co by se stalo, kdyby včely vymřely? Příroda by začala chudnout. Včely se opylováním podílejí velkou měrou nejen na produkci ovoce a zeleniny, ale i dalších potravin, jako jsou ořechy, oleje a další produkty. Například káva, kakao nebo vanilka by bez včel zcela zmizely.

. Včely v číslech

• K nasbírání 1 kilogramu medu musejí včely navštívit okolo 4 milionů květin. Jedna zvládne za den obletět několik tisíc květů.

• Během jednoho letu přinese včela do úlu 0,05 gramů nektaru. Během dne vyletí až desetkrát a při každé cestě nalétá v průměru okolo 10 kilometrů.

• Včela mává křídly rychlostí 180 mávnutí za vteřinu a létá rychlostí téměř 30 km/h.

• Lžička medu pro nás, celý život pro včelu. Běžná včela žije 6 týdnů a za celý svůj život nasbírá asi 8–9 gramů medu, což odpovídá zhruba jedné čajové lžičce.

                                                                             4. odd. školní družiny