„A co vlastně v životě chceš?" zeptal se tatínek Míši.
Na tuhle otázku jsme při čtení naší mimočítankové četby - knihy Domov pro marťany od Martiny Drijverové - narazili v sedmé kapitole. Paní učitelka tuto otázku položila také nám. Odpovědi byly různé. Někdo chce být bohatý, jiný šťastný, nejčastější odpovědi se však týkaly vysněných profesí aneb toho, čím by se chtěl kdo v životě stát. Všem je nám jasné, že se v nás tento sen může ještě několikrát změnit, ale i přesto jsme se chtěli s těmi aktuálními představami podělit s ostatními spolužáky.
„Paní učitelko, můžu Vám i já říct, co bych chtěl v životě dělat?" Jelikož se v rámci čtení nedostala řada na všechny, dohodli jsme se, že si za týden na toto téma uděláme projektové vyučování.
Děti dostaly za úkol napsat krátký referát o jejich vysněném povolání a popsat také to, proč by jej chtěly dělat, k čemu je tato profese potřebná a co k jejímu plnění budou potřebovat. Žáci se také převlekli do oblečení, které tito pracovníci běžně nosí, do třídy tak v pátek dorazili učitelé, veterináři, lékařka, bytoví designéři, advokát, herečka, fotbalista, programátor, architekt, profesionální tanečnice, policista, podnikatel a další.
Prezentace byly více než zajímavé a u některých z nás jsme měli pocit, že by už teď mohli pracovníkům z různých oborů minimálně pomáhat.
Ve znamení povolání se nesl celý náš den - v matematice jsme převáděli délky plechů v různých jednotkách na metry nebo počítali například to, kolik kilometrů uletí pilot za hodinu, pokud za dvě uletí 636 km. V angličtině jsme se zaměřili na slovní zásobu "jobs" a ve čtení plnili různé úkoly a zahráli si hru Aktivity opět na stejné téma.
Bylo to velmi zábavné a především motivační dopoledne a už se nemůžeme dočkat, až zase něco vymyslíme!
Mgr. Gabriela Šmejkalová a žáci třídy 4. B
