Projekt KROKUS na ZŠ UNESCO pokračuje

Projekt KROKUS na ZŠ UNESCO pokračuje.

Projekt Krokus realizuje irská organizace Holocaust Education Trust Ireland (HETI) ve spolupráci s Oddělením pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze. 

Tento projekt – určený žákům starším 11 let – běží již několik let na školách nejen v Irsku, ale po celém světě a každoročně se do něj zapojují další a další školy. Na mnoha školách se z něj stal dlouhodobý projekt. 

HETI školám zdarma poskytne cibulky žlutých krokusů, které účastníci projektu na podzim zasadí jako připomínku jednoho a půl milionu židovských dětí a tisíců dalších dětí, jenž zemřely během šoa.  Žlutá barva připomíná žlutou Davidovu hvězdu, jež byli Židé nuceni během nacistické vlády nosit. V ideálních podmínkách cibulky krokusů vykvetou na konci ledna nebo na začátku února – kolem Mezinárodního dne památky obětí holocaustu (27. ledna). Když lidé budou obdivovat květiny, mládež může vysvětlit, co vlastně krokusy symbolizují.

Projekt Krokus nabízí konkrétní možnost, jak přiblížit tématiku šoa mladým lidem a zvyšovat tak povědomí o nebezpečích diskriminace, předsudků a fanatismu. 

V každém roce se projektu zúčastní více než 55,000 studentů z Irska a Evropy. 

Žáci 9.C zasadili dne 5.12.2022 na školní zahrádce žluté krokusy ve tvaru Davidovy hvězdy, která symbolizuje utrpení židovského národa za II. světové války. 

Žáci Badatelského kroužku - historie se o krokusy v únoru 2024 hezky postarali.... přihnojili je a zalévali.

Podívejte se jak krásně vykvetly - foto z 4. března 2024.

Žluté krokusy by nám měly připomenout také náš významný den: Den vyhlazení terezínského rodinného tábora - 9. březen 1944. Letos si připomínáme  80. výročí této smutné události.

Projekt Krokus je na naší škole součástí aktivit, které se týkají tématu holcaustu a podporují proces získávání znalostí o nezbytnosti vzájemné tolerance a respektu ve společnosti. 

Mgr. Petr Kočíř - učitel dějepisu