Pátrání našich žáků po osudech svých předků

V rámci výuky dějepisu dostali žáci naší školy ( v minulém i letošním školním roce) dobrovolný úkol pátrat po osudech svých předků, po zajímavých památnících v okolí svého bydliště nebo po předmětech, které mají v jejich rodinách svou historii.

Začínají se objevovat velmi zajímavé příběhy osob, památníků a předmětů, které souvisí s historií rodin a okolí bydliště našich žáků.

Jaroslav Vojáček 6.C

Pátral po osudech buchlovického rodáka Jiřího Štokmana, který byl za II. světové války členem paravýsadku Clay.

Leona Samcová 7.C

Objevila doma 130 let starou vázanou sbírku časopisu Zlatá Praha, kterou vlastnil její praprapradědeček Vojtěch Vančura.

Matěj Zálešák 6.B

Zaměřil se na vyprávění o hrníčku po prababičce Františce, který má v jejich rodině dlouhou historii.

Mariana Bilíková 6.B

Popsala přes 130 let starou chalupu u Vranovské přehrady, kde často tráví prázdniny se svou rodinou.

Marina Zámečníková 6.B

Poslala fotografii pušky, kterou během 2. světové války musel její pradědeček zakopat, aby ji nenašli Němci.

Jakub Kubaczka 6.A

Zjistil, že jeho vzdálený příbuzný Ludvík Vaculík byl významný český prozaik, fejetonista, publicista, disident, autor manifestu Dva tisíce slov.

Nikos Kalaitzidis 6.C

"Můj prastrýc Vladimír byl za odbojovou činnost vyznamenán in memoriam vysokým válečným vyznamenáním (Válečným křížem 1939). Jeho jméno Vladimír Jurča je také vytesáno na budovách Sokolovny a Veslařského klubu u Moravy."

Tereza Štulírková 7.C

Pátrala po osudech svého pradědečka Lukáše Františka Vaculíka, který bojoval za I. světové války na straně Rakousko-Uherska. Padl na bojišti v dnešním východním Polsku.

Klára Mrázková 6.C

Zajímala se o příběh svého pradědečka Františka Mrázka, který zažil komunistickou perzekuci.

Barbora Chovaňáková 7.C

Zaměřila se na příběh její vzdálené příbuzné Veroniky Čudové, jejíž krása se dostala až na poštovní známku nebo protektorátní bankovku.

Martin Jagoš 7.A

Jeho pradědeček Ladislav Jagoš byl v 50. letech 20. století perzekuován komunistickým režimem během tzv. kolektivizace.

Jan Kočíř 9.B

Při úklidu v kůlně našel součástku z tzv. žebřiňáku ( vozu), který si nechal postavit jeho pradědeček Antonín Potomák v roce 1942.

Ondřej Kočíř 9.B

Po prababičce máme doma funkční rádio Tesla z 70. let 20. století. Je to velmi zajímavý historický kousek. Prababička jej měla v kuchyni 30 let.

Děkuji všem žákům a rodičům za skvělou práci.

Práce žáků budou uveřejněny ve školním časopise a vystaveny na nástěnce u dějepisné učebny.

Zapojte se také vy ostatní do této aktivity.....pátrejte a objevujte zajímavé příběhy své rodiny a svého okolí.

Pátrání po osudech našich předků - březen 2019

Pátrání po osudech našich předků - leden 2018