Exkurze 9.C do Poslanecké sněmovny a Národního muzea

V úterý 10. prosince se třída 9.C vydala v rámci projektu Výzva 63 na ZŠ UNESCO do Prahy na velmi zajímavou exkurzi, která nesla téma Zákonodárná moc v České republice.

Program exkurze:
1) Prohlídka Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky
2) Prohlídka Senátu Parlamentu České republiky (venkovní prostory)
3) Výstava Sametová revoluce (Národní muzeum)

Ze stanice Hlavní nádraží jsme se přesunuli metrem do stanice Malostranská a vydali se pěšky do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Cestou jsme si ukázali sídlo Senátu České republiky. V Poslanecké sněmovně jsme absolvovali prohlídku všech prostor (Informační středisko - recepce Malostranské nám. – předsálí před hlavním jednacím sálem – galerie pro hosty v hlavním jednacím sále – hlavní jednací sál + další prostory jako místnost státních aktů, faksimile historických dokumentů, tiskové středisko, dvorana ve Šternberském paláci či prostory poslaneckého klubu ODS). Po prohlídce následovala beseda a diskuze s panem poslancem Stanislavem Blahou, který nám tuto akci umožnil - moc děkujeme:-) Tématem bylo fungování sněmovny a práce poslance.

Dalším bodem programu byl přesun na Václavské náměstí, kde byla přestávka na oběd. Po přestávce jsme si na Václavském náměstí připomněli akt upálení Jana Palacha a přesunuli se do Národního muzea, kde na žáky čekala výstava Sametová revoluce. Zde byly žákům průvodkyní objasněny události spojené se samotnou revolucí, ale byli také obecně seznámeni s dobou, ve které se tato událost odehrála, žáci mohli také sledovat dobové oděvy, techniku, seznámit se s tehdejší populární muzikou apod. Následně třída ve skupinách vyplnila pracovní listy a po jejich kontrole dále pokračovala prohlídkou volně přístupných prostor muzea. Po ukončení návštěvy Národního muzea následoval přesun na Staroměstské náměstí, kde jsme mohli vidět Staroměstský orloj a vánoční trhy. Odtud jsme se přesunuli zpět na Hlavní nádraží.

Žáci měli jedinečnou možnost navštívit běžně nepřístupné prostory Poslanecké sněmovny, setkat se se zvoleným poslancem, klást dotazy, mohli porovnat a přiblížit si získané poznatky z vyučovacích hodin s realitou, vypracovali pracovní listy s úkoly z historie i současnosti. Exkurze byla pro žáky velmi přínosná a posílila u nich národní cítění. Akce byla hodnotná i pro posilování vzájemných vztahů žáků ve třídě.

V dalších hodinách navážeme na získané poznatky, budeme je dále rozvíjet a učivo prohlubovat.

Mgr. Jan Vorba, Mgr. Jiří Silný

20191210_105931.jpg