Žáci naší školy si připomněli Den památky obětí holocaustu a zločinů proti lidskosti

Na konci měsíce ledna uctili někteří žáci naší školy památku obětí holocaustu v Uherském Hradišti zapálením svíček u památníku bývalého židovského hřbitova v Uherském Hradišti.

Ve dnech 25. a 26. ledna 2021 proběhly ve spolupráci s Památníkem Terezín výukové ON-LINE programy pro žáky 9. tříd na téma Historie ghetta Terezín.

Do 5. února probíhá soutěž Památníky, které připomínají nacistickou a komunistickou totalitu.

Mezinárodní den památky obětí holocaustu a zločinů proti lidskosti si připomínáme 27. ledna, protože právě v tento den byl v roce 1945 osvobozen koncentrační tábor Osvětim Rudou armádou.

Na tento rok připadá také 78. výročí tří transportů Židů z Uherského Brodu do Terezína.

Budova gymnázia v Uherském Brodě byla sběrným místem pro Židy nejen z Uherského Brodu, ale i širokého okolí…tedy i z Uherského Hradiště.

Z Uherského Brodu tehdy směřovaly tři transporty s označením Cn , Co a Cp do Terezína ve dnech 23. 27. a 31. ledna 1943.

Celkem bylo deportováno 2837 Židů ( občanů našeho regionu), válku podle Terezínské pamětní knihy přežilo 198 z nich. Téměř všichni zahynuli ve vyhlazovacím táboře Osvětim v Polsku.

Letos jsme vzhledem k situaci nemohli s žáky položit věnec k budově bývalé synagogy v Uherském Hradišti.

Můžeme si, ale toto výročí připomenout četbou knihy nebo zhlédnutím zajímavého filmu.

Zajímavé dokumenty a filmy připravila např. Česká televize - odkaz naleznete ZDE.

Nezapomínejme a nebuďme lhostejní.

„Kdo si nepamatuje minulost, je odsouzen k jejímu opakování.“ ( George Santayana - americký filosof, kritik a spisovatel)

Mgr. Petr Kočíř - učitel dějepisu

Úvodní foto.jpg