Program Podpora ekologických aktivit v kraji pro rok 2022

Název projektu: A každý řekne - jen voda

Finanční prostředky pro rok 2022: 100.000,- Kč (získaná dotace od Zlínského kraje: 70.000,- Kč)

Registrační číslo projektu: RP04-22

Cíl projektu v roce 2022:

Dotace bude použita na vybavení žáků pro badatelské aktivity k tématu Voda.

Žáci se budou věnovat výrobě pitné vody, čištění odpadních vod, druhům vod a vodě, která je životním prostředím pro organizmy.

Cílem projektu je téma vody žákům co nejvíce prakticky přiblížit a badatelskou formou je do tématu vtáhnout. Projekt navazuje na výstupy RVP a ŠVP. Nejvíce si žáci zapamatují vlastním pozorováním a pokusy.

Problematika celosvětové krize v zásobách pitné vody je jedno z nejdůležitějších témat současného světa. Spousta lidí přemýšlí o vodě jako o naprosto samozřejmé komoditě, které je všude dostatek.

Cílem projektu bude přiblížit komplexně téma vody žákům druhého stupně základní školy.

Žáci v hodinách chemie zjistí, kde se pitná voda vyrábí a co se děje s odpadní vodou. Navštíví čističku odpadních vod a zpracují plakátky na téma Úpravny vod a Čističky odpadních vod. Prakticky si vyzkouší čištění vod pomocí filtrů z různých materiálů. Seznámí se s druhy vod podle množství rozpuštěných minerálních látek a objasní pojmy měkká, tvrdá, minerální a destilovaná voda, provedou důkazy druhů vod na základě odparků. Vyzkouší si chemickou analýzu vod (pH, obsah dusičnanů, tvrdost...).

V jarních měsících se žáci zúčastní exkurze k přírodním vodním plochám ve Starém Městě u UH a budou zkoumat vodu jako životní prostředí pro život velkého množství organizmů. Ze svých pozorování zpracují informační plakátky

Cílovou skupinou projektu jsou žáci druhého stupně základní školy (7. a 8. ročník). V hodinách přírodopisu a chemie se žáci učí o vodě.

Program Podpora ekologických aktivit v kraji pro rok 2018

Název projektu: Zahrádka U moudré sovy a její obyvatelé

Finanční prostředky pro rok 2018: 99.000,- Kč (získaná dotace od Zlínského kraje: 69.000,- Kč)

Registrační číslo projektu: RP04-18