Známé osobnosti naší školy - Dana Zátopková

Osobnost č. 10 Dana Zátopková

Zpracovala:  Kristýna Karlíková

Dana Zátopková, roz. Ingrová, (* 19. září 1922 Fryštát) je bývalá česká atletka - oštěpařka, olympijská vítězka. Manželka jednoho z nejslavnějších českých sportovců Emila Zátopka.

K městu Uherské Hradiště měla velmi vřelý vztah, svou sportovní kariéru začínala právě zde a několikrát se zúčastnila slavnostního vyhlášení nejlepších sportovců města. Po ní je taktéž pojmenován od roku 2018 atletický stadion v Uherském Hradišti jako Městský aletický stadion Dany Zátopkové.

Život

Když bylo Daně Ingrové šest let, její rodina se z Karviné vrátila zpět do Vacenovic u Hodonína. S atletikou se Dana poprvé seznámila při studiu gymnázia v Uherském Hradišti. Za druhé světové války a krátce po ní se Dana Ingrová aktivně věnovala házené. Všesportovní nadání dokázala, když se roku 1949 stala v dresu Slovácká Slavie mistryní Československa v házené žen.

Od roku 1946 se společně s házenou začala Dana Ingrová opět věnovat i atletice a shodou náhod se dostala k náčiní, které ji později proslavilo, tedy k oštěpu. Už o dva roky později jako mistryně republiky odjela reprezentovat Československo na XIV. olympijské hry v Londýně (1948), kde se umístila na sedmém místě. Krátce po olympiádě, 24. října 1948 se provdala za vytrvalostního běžce Emila Zátopka. Jejich svazek se později stal svazkem dvou výjimečných sportovců, olympijských vítězů, ale také lidí, kterým byli velmi blízké základní olympijské myšlenky a hodnoty.

Svého největšího úspěchu se Dana Zátopková dočkala roku 1952 na XV. olympijských hrách v Helsinkách. Ve stejný den vítězství svého manžela Emila v běhu na 5 000 metrů zvítězila ve své disciplíně i ona hodem za hranici padesáti metrů (50,47 m). Další úspěchy pak na sebe nenechaly dlouho čekat. Mnohonásobný zisk titulu mistryně republiky, mistryně Evropy z let 1954 a 1958, překonání světového rekordu z roku 1958 (55,73 m), či zisk stříbrné medaile ze XVII. olympijských her v Římě v roce 1960, to vše dokazuje, že úspěch v Helsinkách nebyl náhodným vítězstvím, ale vrcholem kariéry vynikající sportovkyně.

Po ukončení aktivní sportovní kariéry roku 1962 se Dana Zátopková věnovala trenérské činnosti. V letech 1960 – 1972 byla rovněž členkou ženské komise Mezinárodní atletické federace.

Dana Zátopková zemřela 13. března 2020 v Praze ve věku 97 let. Smuteční obřad vysílala přímým přenosem Česká televize. Její ostatky byly uloženy na Valašském Slavíně v Rožnově pod Radhoštěm do společného hrobu s manželem Emilem.