Žáci 8.C zapojení do projektu Příběhy našich sousedů prezentovali svou práci na zámku v Holešově

Příběhy našich sousedů je vzdělávací projekt neziskové organizace Post Bellum pro žáky osmých a devátých tříd základních škol a tercií a kvart víceletých gymnázií. Mají za úkol vyzpovídat pamětníka, natočit vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument.

Na naší škole byl projekt realizován v několika fázích:

Březen 2022 - vytvoření dvou pracovních týmů

Duben 2022 - návštěva pamětníků

Květen 2022 - návštěva Státního okresního archivu v Uherském Hradišti

Květen 2022 - workshop s odoborníkem na střih videa

Červen 2022 - prezentace výsledných prací na zámku v Holešově

Během celého období probíhala práce na video reportáži pro, kterou se naše týmy rozhodly

Složení týmu číslo 1:

Pracoval na příběhu pana Čeňka Zapletala z Uherského Hradiště, jehož otec byl během druhé světové války vězněn gestapem kvůli své činnosti v odbojové skupině Obrana národa.

Práci týmu si můžete prohlédnout ZDE.

Tomáš Kadlec 8.C

Aneta Lapčíková 8.C

Markéta Lužová 8.C

Lukáš Psík 8.C

Složení týmu číslo 2:

Pracoval na příběhu paní Pavly Černé ze Starého Města, jejíž otec byl coby starosta Orla po roce 1948 vězněn v Uherském Hradišti a Jáchymově.

Práci týmu si můžete prohlédnout ZDE.

Amálie Štěpánová 8.C

Kateřina Blatná 8.C

Klára Mrázková 8.C

Alice Pelčáková 8.C

Závěrečná prezentace výsledných prací proběhla dne 21. června 2022 na zámku v Holešově.

Naši žáci si na prezentaci připravili např. hudební vystoupení a krátkou scénku.

Na závěr byli všichni žáci, učitelé a pamětníci oceněni upomínkovými předměty a diplomy z rukou starosty města Holešov.

Projekt byl finančně podpořen SRPD při ZŠ UNESCO.

Děkuji Kláře, Alici, Kateřině,Amálii, Tomášovi, Lukášovi, Anetě a Markétě za vzornou reprezentaci školy a jejich zájem o historii našeho regionu a své rodiny.

Mgr. Petr Kočíř - učitel dějepisu