XXVIII. zasedání Valného shromáždění Sítě přidružených škol UNESCO České republiky

Ve dnech 19. a 20. září 2022 se v Liberci pod taktovkou organizátorů z pořadatelského Gymnázia F. X. Šaldy uskutečnilo 28. zasedání Valného shromáždění Sítě přidružených škol UNESCO.

Zasedání se kromě koordinátorů z více než padesáti členských škol z celé České republiky zúčastnili také zástupci MŠMT, České komise pro UNESCO (MZV), Libereckého kraje a města Liberec.

Účastníky konference čekal dvoudenní velmi nabitý program, který se sestával ze třech hlavních bodů.

Prvním bodem byly odborné přednášky věnované novým tématům Týdne škol UNESCO pro školní rok 2022/2023, které postupně odprezentovali Mgr. Filip Koryta (slam poetry), Zuzana Demlová (Společnost pro kreativitu ve vzdělávání), Nadiia Ivanova (Člověk v tísni) a Ing. Ludvík Řičář (Lesy ČR)

Druhým bodem, tak jako obvykle, byly prezentace čtrnácti členských škol, ve kterých jejich zástupci seznámili účastníky zasedání s aktivitami, které jejich školy v rámci Týdne škol UNESCO plnili v uplynulém školním roce. Práce na tématech Týdne škol je důležitou součástí činnosti škol Sítě přidružených škol UNESCO v rámci každého školního roku a žáci i učitelé se jim věnují napříč ročníky i jednotlivými předměty.

Třetím bodem programu byly skvěle zorganizované doprovodné akce, mezi které patřila například komentovaná prohlídka centra Liberce, návštěva vědecko-zábavního centra iQLANDIA nebo prohlídka gymnázia F. X. Šaldy, kde čekal účastníky konference mimo jiné také koncert pěveckého sboru Cum decore.

V závěru konference bylo Valným shromážděním schváleno přijetí Albrechtovy střední školy z Českého Těšína do Sítě přidružených škol UNESCO, která se tímto stala 53. členem.

Jak již bylo zmíněno výše, součástí konference bylo vyhlášení nových témat Týdne škol UNESCO pro školní rok 2022/2023, která jsou:

• Světový den poezie (21. března)
  • Mír, lidská práva včetně práv migrantů (Světový den míru - 21. září, Den lidských práv - 10. prosince, Mezinárodní den migrantů - 4. prosince)
  • Kulturní a přírodní památky ČR na Seznamu světového dědictví UNESCO v kontextu oslav výročí 30 let od zápisu prvních památek ČR na tento seznam

Mgr. Jiří Silný - školní koordinátor