XXVII. zasedání Valného shromáždění Sítě přidružených škol UNESCO České republiky

Ve dnech 20. a 21. září 2021 se v Litovli pod taktovkou organizátorů z pořadatelského Gymnázia Jana Opletala uskutečnilo 27. zasedání Valného shromáždění Sítě přidružených škol UNESCO v ČR.

Zasedání se kromě koordinátorů z více než padesáti členských škol z celé České republiky zúčastnili také zástupci MŠMT, České komise pro UNESCO (MZV), Olomouckého kraje a města Litovel.

Účastníky konference čekal dvoudenní velmi nabitý program, který se sestával ze třech hlavních bodů.

Prvním bodem byly odborné přednášky věnované novým tématům Týdne škol UNESCO pro školní rok 2021/2022, které postupně odprezentovali Prof. Ing. Jaroslav Doležel, DrSc., Mgr. Rudolf Rosa, Ph.D., doc. PhDr. Michael Viktořík, Ph.D., MgA. Naděžda Rezková Přibylová a Mgr. Bohumil Kartous, Ph.D..

Druhým bodem, tak jako obvykle, byly prezentace třinácti členských škol, ve kterých jejich zástupci seznámili účastníky zasedání s aktivitami, které jejich školy v rámci Týdne škol UNESCO plnili v uplynulém „covidovém“ školním roce. Práce na tématech Týdne škol je důležitou součástí činnosti škol Sítě přidružených škol UNESCO v rámci každého školního roku a žáci i učitelé se jim věnují napříč ročníky i jednotlivými předměty.

Třetím bodem programu byly skvěle zorganizované doprovodné akce, mezi které patřila zejména návštěva olomoucké pevnosti Lagerfort XIII nebo prohlídka Gymnázia Jana Opletala, kde čekal účastníky konference mimo jiné také koncert pěveckého sboru Palora.

Jak již bylo zmíněno výše, součástí konference bylo vyhlášení nových témat Týdne škol UNESCO pro školní rok 2021/2022, která jsou:

• Umělá inteligence a 100. výročí RUR K. Čapka
  • 10. – Světový den výživy / 29. 9. – Mezinárodní den povědomí o plýtvání potravinami
  • 4. – Mezinárodní den svobody tisku

Mgr. Jiří Silný -  školní koordinátor