XXIX. zasedání Valného shromáždění Sítě přidružených škol UNESCO České republiky

Ve dnech 25. a 26. září 2023 se v Ostravě pod taktovkou organizátorů z pořadatelské Obchodní akademie a VOŠS Ostrava-Mariánské Hory uskutečnilo 29. zasedání Valného shromáždění Sítě přidružených škol UNESCO.

Zasedání se kromě koordinátorů z více než padesáti členských škol z celé České republiky zúčastnili také například zástupci MŠMT, České komise pro UNESCO (MZV) nebo Moravskoslezského kraje.

Účastníky konference čekal dvoudenní velmi nabitý program, který se sestával ze třech hlavních bodů.

Prvním bodem byly odborné přednášky věnované novým tématům Týdne škol UNESCO pro školní rok 2023/2024, které postupně odprezentovali Mgr. Miloš Gregor, Ph.D. (Hate speech), RNDr. Jan Daňhelka, Ph.D (Voda) a Mgr. Alena Reichová (200. výročí narození B. Smetany)

Druhým bodem, tak jako obvykle, byly prezentace čtrnácti členských škol, ve kterých jejich zástupci seznámili účastníky zasedání s aktivitami, které jejich školy v rámci Týdne škol UNESCO plnili v uplynulém školním roce. Práce na tématech Týdne škol je důležitou součástí činnosti škol Sítě přidružených škol UNESCO v rámci každého školního roku a žáci i učitelé se jim věnují napříč ročníky i jednotlivými předměty. Tento rok jsme byli nominováni mezi prezentující školy a aktivity ZŠ UNESCO sklidily velký úspěch.

Třetím bodem programu byly skvěle zorganizované doprovodné akce, mezi které patřila například dvouhodinová komentovaná projížďka jednotlivými částmi Ostravy, návštěva věže Bolt Tower nebo prohlídka hostující školy.

V závěru konference proběhl zajímavý videohovor s partnerskou školou z ukrajinského Záporoží, proběhlo vyhlášení výsledků voleb koordinačního týmu a schválení charty Sítě přidružených škol UNESCO.

Jak již bylo zmíněno výše, součástí konference bylo vyhlášení nových témat Týdne škol UNESCO pro školní rok 2023/2024, která jsou:

• Hate speech a mediální výchova
  • 200. výročí narození Bedřicha Smetany
  • Voda