Významné dny v ŘÍJNU a LISTOPADU

VÝZNAMNÉ DNY V ŘÍJNU A LISTOPADU

Jaké významné dny již máme za sebou a jaké před sebou? To zjišťovali členové žákovského parlamentu. Pojďme se na ně společně podívat. Možná budete velmi překvapeni!

ŘÍJEN

MEZINÁRODNÍ DEN SENIORŮ - 1. 10.

Mezinárodní den seniorů je věnován našim rodičům, prarodičům, maminkám, tatínkům, babičkám a dědečkům, je to den, který ukazuje na to, že bychom si měli uvědomit, s čím se musí potýkat senioři, jedná se o mnoho překážek a schody do obchodního domu jsou v některých případech tím nejmenším. V mládí si nikdo z nás neuvědomuje a ani nepřipouští, že jednou budeme všichni staří.

MEZINÁRODNÍ DEN NENÁSILÍ - 2. 10.

Mezinárodní den nenásilí je významný den, který je připomínán po celém světě. Připadá každoročně na 2. říjen, výročí narození Mahátmy Gándhího. Zavedení tohoto svátku schválilo Valné shromáždění OSN na svém zasedání 15. června 2007.

"Kdyby se všichni řídili pravidlem nenásilí, tak by konflikty ve světě neexistovaly"

SVĚTOVÝ DEN ZVÍŘAT - 4. 10.

Každoročně si chovatelé i milovníci zvířat po celém světě připomínají Světový den zvířat, který připadá na 4. října na svátek sv. Františka z Assisi, který v tento den r. 1226 zemřel. Tento mnich františkánského řádu zasvětil celý svůj život péči o nemocná a opuštěná zvířata.

SVĚTOVÝ DEN ÚSMĚVU - 5. 10.

Mezinárodní den úsměvu se slaví 5. října. Světový den úsměvu je velmi hezkým dnem. Smějme se, protože úsměv nic nestojí. Sami z toho máme lepší náladu, a navíc uděláme radost i někomu dalšímu. Úsměv o nás prozradí víc, než si myslíme.

SVĚTOVÝ DEN POŠTY - 9. 10.

Světový den pošty připomíná vznik poštovní unie (UPU). Světová poštovní unie byla založena roku 1847 v Bernu. Jejím cílem je zabezpečit rozvoj mezinárodního poštovního spojení a sjednocovat podmínky pro mezinárodní poštovní přepravu. UPU stála u vzniku poštovních směrovacích čísel. V českých zemích začal rozvoj pošty už za doby Habsburků. Regulérní pošta vznikla už v roce 1526. Pošta tedy už od středověku doručuje dopisy.

SVĚTOVÝ DEN VÝŽIVY - 9. 10.

Světový den výživy vznikl dříve, a to roku 1979, poprvé byl však slaven za 2 roky. V tento den bychom si měli připomenout stálý problém nedostatku potravy v některých rozvojových zemích, kde často na hlad a podvýživu umírají zejména děti a s tím spojený další problém, který je opačný a týká se ""vyspělé"" části světa - obezitu, přejídání se a nezdravá strava, kterou trpí jak dospělí a samozřejmě i jejich děti, neboť stravování je základní potřebou a dítě nejčastěji získává návyky od svých rodičů.

MEZINÁRODNÍ DEN STROMŮ - 20. 10.

Den stromů je svátek, který stromy oslavuje prostřednictvím jejich společného sázení. V současné době se Den stromů slaví ve více než 40 zemích světa. Většinou se slaví na jaře nebo na podzim, ale datum není celosvětově jednotné a liší se podle klimatických podmínek a doby vhodné k sázení stromů v jednotlivých zemích. V České republice připadá Den stromů na 20. října.

DEN UNICEF - 31. 10.

Nadaci UNICEF zná snad každý. Dětský fond UNICEF pomáhá dětem po celém světě, které trpí nedostatkem pitné vody, jídla a jsou ohrožovány nemocemi. Pomáhá také dětem v seberozvoji a vzdělávání, které je velmi důležité. Prostřednictvím nadačních fondů UNICEF můžete také pomoci dětem.

PAMÁTKA ZESNULÝCH - 2. 11.

Památka všech věrných zesnulých či vzpomínka na všechny věrné zesnulé jsou svátkem, kdy se římsko-katolická církev modlí za zemřelé. Tradičně se v našich zemích navštěvují hřbitovy, pokládají se květiny a zapalují se svíce. Vzpomínky na zemřelé se drží ve všech koutech světa, ovšem v podstatně jiné formě než u nás. Nejznámější variantou tohoto svátku, který se postupně dostává i k nám, je Halloween.

MEZINÁRODNÍ DEN VÁLEČNÝCH VETERÁNŮ - 11. 11.

Mezinárodní den válečných veteránů patří, komu jinému než válečným veteránům. Tento den se slavil již dříve po celém světě, ale v ČR byl uznán až roku 2001. Jedenáctý listopad nebyl určen náhodou, roku 1918 byly ukončeny boje I. světové války podepsáním mírové smlouvy mezi Německem a Spojenci. Tento den zároveň upozorňuje na život válečných veteránů i na to, že bychom neměli zapomínat na ty, kteří nasazují život za uchování míru. Váleční veteráni jsou většinou na obou stranách barikády a bohužel nikdo z ""obyčejných"" lidí si válku nepřeje, ale přesto se jí musí účastnit.

DEN BEZ AUT - 14. 11.

Tak jako týden mobility má poukázat na jiné možné dopravní prostředky, tak i Den bez aut poukazuje na různé druhy dopravy, jako je například kolo, městskou hromadnou dopravu, která přepraví více cestujících než automobil, kde lidé jezdí individuálně. V některých městech jsou autobusy poháněny zemním plynem, tudíž jsou šetrné k životnímu prostředí.

MEZINÁRODNÍ DEN STUDENSTVA - 17. 11.

Mezinárodní den studenstva je stanoven na 17. listopad, a to z důvodu památky na české studenty, kteří roku 1939 uspořádali demonstraci proti Němcům a dva ze studentů byli zastřeleni. Poté na Hitlerův pokyn následovalo uzavření českých vysokých škol, studenty ve školách nahradily německé úřady. Studenti byli postupně zatýkáni a deportováni do koncentračních táborů. 17. listopad si připomínáme i v naší novodobé historii, a to demonstrací studentů na Národní třídě, která odstartovala roku 1989 Sametovou revoluci.

SVĚTOVÝ DEN POZDRAVŮ - 21. 11.

Světový den pozdravů se slaví právě zdravením na ulici byť jindy cizích lidí. Tento den se slaví a zdraví se po celém světě ve 180 zemí. Popudem tohoto dne byla válka mezi Araby a Izraelci, jeden americký student Michael McCormack se chtěl válce postavit a dokázat, že spory jdou řešit i jiným způsobem a prvním symbolem komunikace je právě pozdrav, který začal šířit se svým bratrem.

žákovský parlament ZŠ UNESCO :)