Uctění památky amerických letců, kteří zahynuli při letecké bitvě nad Bílými Karpaty žáky naší školy

Dne 29. srpna jsme si připomněli 80. výročí letecké bitvy nad Bílými Karpaty, která se odehrála 29. srpna 1944.

Během leteckého souboje bylo německými stíhači sestřeleno 10 amerických bombardérů. Zahynulo 41 amerických letců.

Tito hrdinové mají památníky v prostoru dopadu sestřelených letadel ( např. u obcí Krhov, Přečkovice, Šanov, Vyškovec, Kašava a Liptál ).

Dva američtí letci z letadla B -17 ( Tail And Charlie) zahynuli mezi obcemi Přečkovice a Rudice. Jejich jména se nachází na památníku v Rudicích.

Dne 12. října uctila žákyně 9.B Viktorie Kotková ( jako zástupce žáků ZŠ UNESCO) památku amerických letců položením věnce a zapálením svíček u památníku na hřbitově v Rudicích.

Žáci 6.-9. tříd sami přispěli fianančními prostředky ( ze svého kapesného) na nákup věnce a svíček.

Děkuji Viktorii za ochotu a všem žákům, kterým osudy mladých amerických mužů z období II. světové války nejsou lhostejné.

Je velmi důležité, aby se mladá generace učila o lidech, kteří se v minulosti dokázali vzepřít bezpráví a tyranii. Tyto znalosti mají přesah i do současnosti.

Mgr. Petr Kočíř - učitel dějepisu