Šaty rostou na louce - 4 . A + 4. B

Žáci a žákyně 4. tříd vyrazili společně do skanzenu Rochus na naučný program „Šaty rostou na louce“, která je podtitulem programu „Řemeslo má zlaté dno“.

Ve stodole se seznámili s rostlinami, ze kterých lze vyrobit látku a zároveň si vyzkoušeli, jak se zpracovával len.

Následovala ukázka, jak lze na oblečení zpracovat zvířecí srst a zároveň kynologická ukázka psích dovedností, kdy děti viděly, že když se svým mazlíčkům budou věnovat, tak dokáží doslova „psí kusy“.

Profesionální přadlena dětem ukázala, jak vlákno dříve lidé zpracovávali na kolovrátku a poté si děti samy vyzkoušely, jak se takový oděv tkal. Jak na jednoduchém tkalcovském stavu, tak na složitějším.

V posledním stavení je čekal švec, který jim povykládal o historii ševcovského řemesla. Zakončení přišlo u paní Habartové ze Sadů, která dětem povykládala o šití slováckých krojů.

Během celého roku jsme měli možnost prozkoumat krásy a poklady skanzenu Rochus. V každém ročním období jsme navštívili jeden z jejich výukových programů, který děti vždy hodně obohatil a velmi je bavil.

třídní učitelky 4. tříd