Ředitel školy Mgr. Jan Vorba oceněn Zlínským krajem

Ve středu 10. dubna proběhlo v Muzeu Jana Amose Komenského v Uherském Brodě ocenění pracovníků ve školství Zlínského kraje 2024. Od pana hejtmana Ing. Radima Holiše obdržel pamětní medaili jako výraz poděkování a uznání za významný přínos pro výchovu a vzdělávání mladé generace i ředitel naší školy pan Mgr. Jan Vorba. Ke gratulaci se připojila i členka rady města Uherského Hradiště pro oblast školství Mgr. Zuzana Vandame.

Jménem vedení školy i celého pedagogického sboru mu k tomuto významnému ocenění blahopřejeme, děkujeme za jeho práci pro naši školu, které si velmi vážíme, a přejeme také mnoho dalších profesních úspěchů.

Mgr. Dagmar Janásová a Ing. Eva Motyčková

Základní nominační údaje:

Pan Mgr. Jan Vorba pracuje na naší škole od roku 2008, kdy začínal na pozici zástupce ředitele pro 2. stupeň a od 1.11.2012 působí ve funkci ředitele ZŠ UNESCO. V rámci jeho aprobace, jimiž jsou český jazyk a literatura a historie, které vystudoval na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity, zastává také funkci učitele českého jazyka a dějepisu pro 2. stupeň a je neocenitelnou součástí našeho pedagogického sboru.

Pan Vorba je vnímán jako autorita zejména pro svůj aktivní a produktivní styl práce, odbornost a důslednost. Aktivně vyhledává možnosti, jak přispět k naplňování cílů školy a zkvalitňování školního vzdělávacího programu. Je iniciátorem velké řady aktivit, zásadním způsobem pozitivně ovlivňuje kvalitu výchovy a vzdělávání. Jeho výuka je kvalitní, radostná a pro žáky atraktivní. Směřuje žáky k pozitivním hodnotám a zanechává v nich nesmazatelnou stopu. Jeho přístup k výuce a k žákům je velmi osobitý, vstřícný, spravedlivý a lidský. Právě díky jeho přístupu žáci bez řečí přijímají jeho vysoké nároky a požadavky na výuku. Toto vše se odráží na vynikajících výsledcích žáků. Významná je také jeho práce s kolektivem pedagogů školy, kterým se snaží co nejvíce vyjít vstříc, umožňuje jim neustálé zvyšování jejich kvalifikace a nabízí neustálou podporu jako například možnost bezplatného navštěvování jazykových kurzů pro pedagogy, kteří nemají cizí jazyk ve své aprobaci aj.

Myslíme si, že právě nyní nastal ten správný okamžik ho ocenit za dosavadní vedoucí a pedagogickou činnost díky jeho dlouhodobému vysokému pracovnímu nasazení, obětavé práci, lidskému a vždy profesionálnímu přístupu k žákům, jejich rodičům i pracovníkům školy.

Pan Vorba obětuje své práci opravdu vše. Výčet aktivit, do kterých je Základní škola UNESCO díky němu zapojena, je opravdu sáhodlouhý a rozmanitý. Pro představu zmíníme například projekty ve spolupráci s Obchodní akademií a Střední školou průmyslovou, hotelovou a zdravotnickou Uherské Hradiště. Velmi významné je zapojení školy do sítě Cambridge, které se realizovalo na jeho podnět. Z hlediska výuky anglického jazyka byl v historii naší školy významným a zásadním rok 2018, kdy se nám po tříleté kandidatuře podařilo stát řádným členem exkluzivní sítě Cambridge English Schools, která garantuje mezinárodní standardy výuky a hodnocení znalostí anglického jazyka. Ředitel naší školy se nadále podílí na organizaci přípravných kurzů pro absolvování jazykových zkoušek z Aj, Fj, Šj, Rj a Nj, které v současné době navštěvuje okolo 500 žáků. Pod jeho vedením jsou realizovány projekty Erasmus+ a velká řada zahraničních výjezdů pro žáky naší školy. O tom, že si ZŠ UNESCO bere za svou, svědčí například fakt, že pro zrealizování zájezdu pro děti do dalekého Mexika vyjel s žáky jako doprovod v rámci své vlastní dovolené.

Neustálá je také jeho snaha o reprezentaci naší školy nejen v rámci regionu, ale také v rámci naší republiky i zahraničí. Již pravidelně můžeme sledovat aktivity naší školy nejen v místním tisku, ale i v televizi. O dobrém povědomí naší školy svědčí také již několikáté pozvání pana Vorby na britskou ambasádu v Praze, kde například v tomto školním roce převzal za naši školu vyznamenání za nejvyšší počet registrovaných uchazečů v kategorii zkoušky A2 Key for Schools pod patronací British Council.

Pod vedením Jana Vorby se naše škola mění doslova před očima. Od roku 2012, kdy se stal ředitelem, prošla díky jeho výborné spolupráci se zřizovatelem razantními proměnami, které se mohly realizovat kvůli jeho píli, cílevědomosti a tvrdé práci. Jako příklad mohou posloužit například rozsáhlá rekonstrukce vnitřních prostor historické budovy školy, modernizace učeben ve dvou etapách v letech 2018 a 2019 (mnohdy v čase jeho volna a prázdnin) nebo například rozsáhlá a organizačně náročná rekonstrukce školní jídelny v roce 2023.

Na základě delegace ČŠI se pan ředitel Vorba také účastní jako člen komise celé řady konkurzních řízení na ředitele škol.

Dle výčtu všech aktivit výše by se jeden mohl zamyslet, zda panu Vorbovi zbývá vůbec nějaký čas na jeho koníčky. Ač je to k nevíře, tak ano. Ve svém volném čase se věnuje své manželce, svým dvěma psům, kočce a rybičkám. Zajímá se o historii, literaturu, rád čte a v neposlední řadě také velmi rád cestuje do různých koutů světa.

Domníváme se, že pan ředitel Mgr. Jan Vorba si významné ocenění Zlínského kraje zaslouží za svou životní dlouholetou práci věnovanou nejen škole ZŠ UNESCO, ale také žákům a kolegům. Hraje stěžejní roli naší školy a je špičkovým vedoucím pracovníkem.