Peníze kolem nás

Ve čtvrtek 3. 11. 2022 jsme se zúčastnili přednášky, Československé obchodní banky neboli ČSOB, která byla zaměřena hlavně na peníze. Dozvěděli jsme se spoustu nového a zajímavého, například jak mohou vypadat neplatné peníze, jaké jsou na bankovkách ochranné prvky, kdo řídí Českou národní banku nebo informace o bezhotovostní platbě. Vyzkoušeli jsme si poznat mince poslepu a uhodnout, kolik je v balíčku rozstříhaných tisícovek. Byli jsme rozděleni na čtyři týmy, ve kterých jsme pracovali na týmových úkolech. Poznávali jsme například, kdo je na bankovce, nebo proč je bankovka neplatná či falešná. Zkusili jsme také zodpovědět některé otázky pro jednotlivce, za které jsme dostali i malé ceny. Podívali jsme se na reportáž z České národní banky a viděli jsme i bankovku z loupežného přepadení. Myslím, že se nám všem přednáška moc líbila a budeme se těšit na další přednášky.

Za VIII. C Alexandra Kazíková

 

3.11. 2022 dorazila do školy významná návštěva z banky ČSOB na přednášku o penězích. Vysvětlily nám například co to je zkratka ČSOB, jak rozeznat padělanou bankovku od neplatné, či bankovky pravé. Položily nám mnoho zajímavých otázek, zadaly spoustu naučných úkolů a my jsme si zkusili poznat mince poslepu. Myslíme, že přednáška byla velice zajímavá a přínosná, a proto bychom chtěli moc poděkovat.

Za třídu VIII. B Viktor Janík a Pavlína Hrňáková

 

Na začátku byla dána určitá pravidla. Poté jsme se začali bavit o penězích, za prvé to byla historie peněz, za tím mince a bankovky. Hádali jsme osobnosti na bankovkách a jedinci hádali mince po slepu. Následovalo informační video o ochranných prvcích peněz. Dostali jsme pravé a falešné bankovky k rozboru. Zjistili jsme i informace o padělání peněz. Pak následoval rozbor platebních a debetních karet.

Za třídu VIII. A Jan Hnilica