P. zást. Mgr. Dagmar Janásová oceněna Zlínským krajem

Ve středu 20. dubna proběhlo v Muzeu Jana Amose Komenského v Uherském Brodě ocenění pracovníků ve školství Zlínského kraje 2022. Od pana hejtmana Ing. Radima Holiše obdržela pamětní medaili jako výraz poděkování a uznání za významný přínos pro výchovu a vzdělávání mladé generace i paní zástupkyně naší školy Mgr. Dagmar Janásová. Ke gratulaci se připojil i pan místostarosta Uherského Hradiště PhDr. Ivo Frolec.

Jménem vedení školy i celého pedagogického sboru jí k tomuto významnému ocenění blahopřeji, děkuji za její práci pro naši školu, které si velmi vážím, a přeji také mnoho dalších profesních úspěchů.

Mgr. Jan Vorba, ředitel školy

Základní nominační údaje:

Paní Mgr. Dagmar Janásová pracuje na naší škole od roku 1999 jako učitelka I. stupně základní školy a v rámci své odbornosti speciálního pedagoga se věnuje dětem se speciálními vzdělávacími potřebami a dětem mimořádně nadaným. V roce 2016 byla jmenována zástupkyní ředitele pro I. stupeň a od té doby z titulu své funkce a odbornosti koordinuje celou řadu vzdělávacích projektů a grantů, organizuje mediální a marketingové aktivity školy a zajišťuje dlouhodobou spolupráci s mateřskými školami.

V poslední době se zaměřuje na vzdělávání žáků s odlišným mateřským jazykem a jejich integraci do společnosti. K tomuto účelu zpracovala metodickou příručku „Způsob práce s žáky cizinci“ a působí na návrh Národního pedagogického institu v našem kraji jako kontakt pro případ, že by někdo hledal pomoc a radu v této oblasti.

Během pandemie ve škole nastavuje a kontroluje dodržování mimořádných hygienických a protiepidemických opatření, organizuje trasování a testování zaměstnanců a žáků a vykonává významné výchovně vzdělávací aktivity v souvislosti se ztíženými pracovními podmínkami (distanční a hybridní výuka), kdy metodiky vede obsah e-learningového serveru MOODLE ZŠ UNESCO, školního vzdělávacího prostředí podporujícího dálkově výuku jednotlivých předmětů (fungujícího již od r. 2012).

Paní zástupkyně Janásová je vnímána jako autorita zejména pro svůj aktivní a produktivní styl práce, odbornost a důslednost. Aktivně vyhledává možnosti, jak přispět k naplňování cílů školy a zkvalitňování školního vzdělávacího programu. Je iniciátorem řady aktivit, zásadním způsobem pozitivně ovlivňuje kvalitu výchovy a vzdělávání.

Myslíme si, že právě nyní nastal ten správný okamžik ji ocenit za dosavadní pedagogickou činnost díky jejímu dlouhodobému vysokému pracovnímu nasazení, obětavé práci a hluboce lidskému a zároveň vždy profesionálnímu přístupu k žákům, jejich rodičům i pedagogickým pracovníkům.

Vytváří ve škole prostředí soudržnosti, vzájemné úcty a důvěry mezi pedagogy, kteří si dokáží vzájemně naslouchat, mají jasná pravidla, spolupracují a jsou schopni řešit společně zadané úkoly. Mezi kolegy se snaží budovat vztahy založené na vzájemné úctě a respektu, je mimořádně empatická. Kdykoliv se na ni můžeme obrátit s jakýmkoliv problémem. Vždy si najde čas a vzniklý problém s námi řeší, usiluje o zkvalitnění naší i své pedagogické práce, předává svým kolegům znalosti a své zkušenosti. S dětmi, rodiči i podřízenými komunikuje vždy zdvořilým a přátelským způsobem, u dětí se snaží podporovat rozvoj pozitivního sebevědomí. Je výborný pedagog, skvělý organizátor a vynikající člověk, který vykonává svou práci s nadšením a velkou tvořivostí. Projevuje se to např. v kroužku keramiky, který vede ve svém volném čase pro žáky 1. stupně. Tento kroužek je velmi populární a vznikají v něm nádherná umělecká díla.

Paní zástupkyně Janásová v sobě příkladně kloubí teoretické znalosti a praktické dovednosti, vyniká svou zodpovědností a spolehlivostí.

Domníváme se, že paní Mgr. Dagmar Janásová si významné ocenění Zlínského kraje zaslouží pro svou životní dlouholetou práci věnovanou dětem v základním vzdělávání, která je všeobecně velmi kladně hodnocena jak odbornou, tak širší veřejností. Na její osobě se rovněž ilustruje naprosto klíčová role nejen výborného pedagoga, ale také špičkového vedoucího pracovníka.