Masopustní zvyky a tradice ve Slováckém muzeu - 3.C

Naše třída se v rámci předmětu Český jazyk a Člověk a jeho svět tématicky zaměřila na zvyky a tradice našich předků. Připomněli jsme si, že masopustní období začíná svátkem Třech králů a končí úterým před Popoleční středou. A aby našim dětem informace do sebe lépe zapadaly, zašli jsme do Slováckého muzea, kde jsou na tradice odborníci na slovo vzatí. Žáci tak na vlastní oči viděli, jak se naši předkové na jihovýchodní Moravě o fašanku či masopustu oblékali, když vyráželi na své obřadní ochůzky - průvody, které tvořily masky s důležitým i magickým působením na budoucí úrodu či plodnost.

Na závěr si žáci v dílničce vyrobili masku medvěda, která se jim bude hodit i při pátečním fašankovém dopoledni na budově Hradební.

Eva Fridrichová