Hurá do Itálie - výjezd žáků 5. ročníku

V neděli v odpoledních hodinách se 40 žáků žáků 5. ročníku vydalo na dlouhou cestu autobusem až do Itálie. V pondělí po ranním příjezdu nás čekalo první město, a to Florencie - perla Toskánska ležící na řece Arno.

Po náročné a douhé noci v autobuse jsme se vydali objevovat významné památky Florencie, města umělců. Cestou kouzelnými florentskými uličkami jsme se dostali do samého srdce k floretskému dómu Santa Maria del Fiore, která nás ohromila svou monumentalitou. Přes nejstarší most Florencie Ponte Vecchio jsme vystoupali až na vyhlídku Piazzale Michelangelo, kde se nám Florencie představila v celé své kráse.

Poté jsme se vydali k basilice Santa Croce, která je místem posledního odpočinku mnoha významných florenťanů (Michelangela, Galilea Galileiho). Naše kroky pak zamířily na náměstí Piazza della Signoria, na které shlíží slavný Michelangelův David. Poslední zastávkou prvního dne byla nejstarší bazilika San Lorenzo.

Druhý den jsme zavítali do Albanských hor, kde leží letní sídlo papežů Castel Gandolfo. Všudypřítomná vůně kvetoucích citrusů nás provázela zahradami papežského paláce, jsme se dostali také do soukromých komnat papežů. Naše další zastavení bylo v Ostia Antica, přístavu po staletí pohřbeném pod vrstvou písku. Tečkou tohoto dne byl odpočinek u břehů Tyrhenského moře.

G. Šmejkalová, M. Ondráčková