Erasmus+ v Dánsku: 1. – 3. den

V sobotu 28.5.2022 jsme se ve 2:45 v noci vypravili do Dánska. Naše cesta začala u školy, odkud jsme se přepravili taxíkem do Vídně a pokračovali přes Londýn do dánského Aalborgu. Trochu jsme se báli přestupu ve Velké Británii, jelikož jsme ve Vídni nabrali více než půlhodinové zpoždění díky tomu, že člen posádky zaspal a dorazil až po nějaké době a bez něj jsme nemohli vzlétnout. Nakonec ale vše dobře dopadlo a ve 14:00 jsme se mohli přivítat s hostitelskými rodinami. Sobotní odpoledne bylo věnováno ubytování a seznámení se s rodinami a poté jsme všichni společně vyrazili na bowling. Byl to náročný den plný zážitků, a proto jsme byli rádi, že jsme vše zvládli bez větších komplikací a mohli jít spát.

Jelikož jsme dorazili ze všech partnerských zemí projektu jako první a museli jsme tedy čekat na přílet ostatních teamů, byla neděle věnována zábavě. Ráno okolo 9:20 jsme nastoupili do autobusu, který nás zavezl do zábavního parku Farup Sommerland nacházejícího se v krásném přírodním parku u moře poblíž Aalborgu. Jelikož jsme měli v parku strávit téměř celý den, bylo naším cílem vyzkoušet všechny hlavní atrakce. Jako první z nich jsme se rozhodli zkusit tu nejnovější, vlajkovou loď parku, kterou je brutální horská dráha Phoenix. Nečekaně jsme jízdu přežili, proto mohli následovat další atrakce obdobného typu. Naší nejoblíbenější se stala ta, kterou můžete znát ze znělky seriálu Krok za krokem, kdy nás vyvezli v loďce na vrchol vodní dráhy, odkud jsme sjeli volným pádem do vodního příkopu a pokropili všechny, kteří stáli okolo. Tento den jsme si opravdu velmi užili, zábavní park se nám velmi líbil a všem bychom doporučili jeho návštěvu.

V pondělí 30.5. jsme se poprvé podívali do partnerské dánské školy Gug Skole, kde jsme byli v místní aule přivítáni paní ředitelkou a dvěma hlavními organizátorkami - Inge a Merete. Následovaly tři zajímavé pěvecké vystoupení žáků školy, po kterých přišla řada na prezentace žáků jednotlivých zemí zaměřené na plýtvání jídlem a témata s ním spojená. Po prvním bloku prezentací jsme se v rámci skupin žáků jednotlivých států vydali s druhou prezentací, věnovanou ČR, představit naši zemi žákům dánské školy. Celkově jsme představili Českou republiku ve čtyřech různých třídách druhého stupně. Dalším bodem programu byla návštěva ekologického obchodu WeFood, který se specializuje na prodej zboží po anebo těsně před vypršením data trvanlivosti. Poslechli jsme si prezentaci o množství jídla, které zbytečně lidé vyhazují a mohlo by být ještě dále využito. Tímto bodem skončila oficiální část programu a následně jsme se vypravili do centra Aalborgu, kde jsme strávili zbytek odpoledne. Poté jsme se každý vlastní cestou vrátili do partnerských rodin a těšili se na program následujícího dne.

David Horsák, Jindřich Červenák, Nikos Kalaitzidis