Do Litvy za inspirací

Jak vypadá výuka v Litvě? O tom jsme se jely přesvědčit na vlastní kůži díky projektu Erasmus+ pro učitele. Náš první školní den na Medelyno progimnazija v litevském Šiauliua začal v pondělí 24. 10. vřelým přivítáním v ředitelně školy a ochutnávkou místních specialit. Hned poté jsme vyrazily na samotné vyučování, na které jsme se velmi těšily. Začaly jsme hodinou historie, následovala inspirativní hodina informačních technologií a přesunuly jsme se k mladším dětěm na první stupeň do hodin matematiky.

Výukou ovšem náš den neskončil. Paní koordinátorka Dalia pro nás naplánovala výlet na nedalekou Horu křížů, která je nejen známým křesťanským poutním místem, ale také symbolem odporu Litevců vůči okupačnímu sovětskému režimu.

Během druhého dne jsme opět mohly pozorovat výuku litevských žáků jak prvního, tak i druhého stupně při hodinách ruského jazyka, anglického jazyka a pracovních činností, kde jsme byly aktivně zapojeny do kreativní činnosti.

Po úterní výuce nás ochotné žákyně osmého ročníku provedly městem a připravily si pro nás komentovanou prohlídku historického centra města.

V následujících třech dnech jsme nadále stínovaly výuku, měly jsme možnost nahlédnout do hodin cizích jazyků, dějepisu, technických předmětů, tělesné výchovy a sociální dovednosti.

Ve škole nás vřele přivítali, zároveň jsme měly možnost představit ostatním naši školu a také Českou republiku.

Mobilita pro nás byla obrovským přínosem a inspirací, kterou můžeme praktikovat v naší výuce.

Moc se těšíme na další dny.

LABAS

Tento projekt byl spolufinancován Evropskou unií.

Mgr. Gabriela Šmejkalová, Mgr. Petra Pochylá,  Mgr. Jitka Bajala Elisová, Mgr. Hana Tomanová