Diamantový certifikát Finančně gramotná škola

Dne 4. 4. 2024 proběhla konference Global Money Week 2024, která se uskutečnila v Kongresovém sále České národní banky v Praze a byla vyvrcholením celosvětového týdne vzdělávání. Konference pro účastníky nabídla pestrou škálu témat. Součástí konference byla i prohlídka Návštěvnického centra České národní banky s expozicí Lidé a peníze.

Naši školu reprezentovala Ing. Eva Motyčková, která taktéž hovořila v rámci panelové diskuze na téma Příklady dobré praxe a převzala z rukou ředitelky Yourchance Jany Merunkové diamantový certifikát Finančně gramotná škola.

Slavnostnímu aktu předcházela několikaměsíční usilovná práce, kdy museli učitelé a žáci pro získání certifikátu přidat do své vzdělávací praxe interaktivní aktivity a také začít na toto téma komunikovat se svým okolím. Učitelé absolvovali několik workshopů a spolu s žáky vytvořili a prezentovali Příklady dobré praxe.

Po celou dobu na nás dohlížela lektorka a potvrdila, že postupujeme podle metodiky Jak rozvíjíme finanční gramotnost na naší škole, kterou naše škola vytvořila již dříve při získání bronzového certifikátu v roce 2019.

Hlavním smyslem celého projektu je pozvednout kvalitu výuky finanční gramotnosti na naší škole. Finanční gramotnost je znalost toho, jakou hodnotu peníze pro člověka mají, jak s nimi dokážou žáci hospodařit a jak vůbec peníze fungují v oběhu a všude kolem nás. Náš školní vzdělávací program na toto klade velký důraz.

Naše škola vyučuje finanční gramotnost v 8. ročníku jako samostatný předmět. Škola má propracovaný systém finančního vzdělávání a umí ho propojovat s dalšími oblastmi. Umožňuje rozvoj finančně gramotné mladé generace a zvyšuje jejich klíčové kompetence pomocí různých nástrojů, které mají za cíl na škole metodicky podpořit a zatraktivnit výuku finanční gramotnosti. Staví výukové materiály na prakticky využitelných informacích a zkušenostech. Poskytuje ucelené informace k tématu finanční gramotnosti v takové formě, která je snadno využitelná při výuce. Vytváří a poskytuje zajímavé pomůcky podporující interaktivní přístup k výuce.

Na žáky čeká v této oblasti celá řada vzdělávacích aktivit jako jsou například přednášky z řad odborníků, projektové dny, soutěže.

Udělení certifikátu vnímáme jako velkou motivaci do další práce. Určitě to není konečná a budeme se snažit nadále rozvíjet u žáků povědomí o finančním světě.

Ing. Eva Motyčková