Detektivové ve Slováckém divadle - 2.C

Žáci 2. C dnes zažili Slovácké divadlo tak trochu jinak. Nakoukli mu přímo “pod pokličku“. Prozkoumali  jeho zákulisí a místa, kam se jen tak běžně někdo nepodívá. Práce pro detektivy jako stvořená.

S průvodkyní paní Monikou Kalinovou jsme navštívili nejdříve kostymérnu. Žáci si vyzkoušeli nejrůznější pestrobarevné klobouky a z děvčat se tak staly rázem dámy z vyšší společnosti.

V krejčovně děti viděly různé návrhy šatů, zejména návrhy kostýmů pro hru Lichožrouti či hry Balady pro banditu.

Potom jsme se navštívili nejvoňavější místnost v divadle, kde se kostýmy perou a žehlí, a následně jsme se přemístili do již „méně voňavého“ skladu bot. Dále byla na řadě vlásenkárna s množstvím masek a paruk. Je to rovněž místo, kde se herci na představení líčí. A tak na dětské hlavy putovaly masky i paruky jedna za druhou.

Z chodbičky jsme nakoukli do šaten herců a dozvěděli se, jaké rituály se dodržují při generálci, premiéře, co to znamalá "zlomit vaz", atd.

Moc děkujeme paní Monice Kalinové za její ochotu a velmi poutavý výklad. Udělali jsme si názornou představu, kolik práce za každou výslednou hrou vlastně stojí, jak je neméně důležitá práce ostatních profesí jako jsou garderobiérky, vlásenkářky, rekvizitářky a všech dalších osob, které se na tom všem v nemalé míře také podílí.

Návštěva divadla byla pro nás ohromným zážitkem. Na závěr jsme si na jeviště zazpívali zhudebněnou básničku.

Eva Fridrichová