Další dny v litevském Šiauliai - Erasmus+ pro učitele

Další tři dny v litevském Šiauliai na Medelyno progimnazija se nesly v podobném duchu jako ty předchozí.

Ve středu jsme školní den zahájily návštěvou předmětu „Technology". Název vás může mást, jednalo se ovšem o předmět podobný našim pracovním činnostem. V této hodině si litevští žáci na vlastní kůži vyzkoušeli výrobu plstěných hraček. Dále jsme zavítaly na hodinu litevštiny a poté jsme se přesunuly také na první stupeň, kde nám ti nejmladší předvedli, co vše se stihli doposud naučit.

Čtvrteční den jsme jako každý jiný zahájily posezením a diskuzí s litevskými pedagogy. Před výukou na stole nikdy nechyběl tradiční litevský koláč Šakotis, kterého jsme se nemohly nabažit. Posilněny moučníkem Šakotis jsme konečně mohly vyrazit na naši první hodinu tělesné výchovy, za kterou následovaly hodiny výtvarné výchovy, informačních technologií a předmětu "social skills activity", jenž byl v litevské škole vyučován velmi zajímavou a zábavnou formou.

Pátek byl pro nás ve znamení loučení. Hned z rána jsme se sešly společeně s žáky a pedagogy školy ve velké sborovně, kde jsme litevcům představily naši zemi, region proslulý pestrými tradicemi a také naši školu. Žáci i pedagogové poté dostali prostor pro své dotazy, které jsme jim s nadšením zodpověděly a tím je přesvědčily, že návštěva České republiky opravdu stojí za to. Po prezentaci nás čekaly ještě tři předměty, a to historie, angličtina a tělesná výchova.

Závěr dne byl ve znamení předávání certifikátů potvrzujících účast na hostitelské organizaci a milým posezením s vedením školy. Prodiskutovaly jsme naše pocity ze stáže, litevské školy i všechny nové zážitky z cizí země.

Jsme velmi vděčné, že díky programu Erasmus+ jsme dostaly možnost rozšířit své pedagogické schopnosti, kompetence i jazykové znalosti. Do České republiky jsme přijely plné nových nápadů, inspirace i zážitků a nesmírně se těšíme, až nabyté zkušenosti aplikujeme do naší výuky.

...A teď znovu, tentokrát však v litevském jazyce: https://medelynoprogimnazija.lt/sveciai-is-cekijos-respublikos-lankosi-medelyno-progimnazijoje/

Mgr. Gabriela Šmejkalová, Mgr. Petra Pochylá, Mgr. Hana Tomanová, Mgr. Jitka Bajaja Elisová