Armádní bunkr na Antonínku - 3.C

Žáci si vyšlápli asi 3km trasu na kopec Antonínek, kde je čekali nadšenci z turistického klubu v Ostrožské Lhotě. Nejdříve se spolu rozhlédli i dalekohledem po nádherných výhledech do krajiny a tipovali, kterou asi vesnici či pohoří vidí. Poté si prohlédli vojenský železobetonový kryt. Ty armáda začala stavět od poloviny 60. let jako ochranné stavby v době studené války. V bunkru měli vojáci základní vybavení, vysílačku, elektrocentrálu, v zemi zakopanou cisternu na vodu, nářadí a nahoře polní kuchyni.

Dále žáci prošli křížovou cestou až k venkovnímu oltáři a v kapli sv. Antonína Paduánského v tichosti poseděli a porozhlédli se. Dle názoru archeologů býval kopec dříve pohanským božištěm a slovanským pohřebištěm. Dle lidové pověsti tudy v 9. století při své cestě do Veligradu procházeli sv. Cyril a Metoděj.

Výšlap se dětem velmi líbil a za vzorné chování byly pochváleny i průvodci.

Mgr. Hanáková, Bc. Vašinová