Pátrání našich žáků po osudech svých předků

V rámci výuky dějepisu dostali žáci naší školy ( v letošním školním roce) dobrovolný úkol pátrat po osudech svých předků, po zajímavých památnících v okolí svého bydliště nebo po předmětech, které mají v jejich rodinách svou historii.

Objevují se velmi zajímavé příběhy osob, památníků a předmětů, které souvisí s historií rodin a okolí bydliště našich žáků.

Jakub Stránský 9.B

Zjistil, že jeho prapradědeček Václav Cimrman byl po I. světové válce osobně vyznamenán prezidentem T.G.Masarykem za záchranu života vojáka, ačkoliv byl sám zraněn.

Tereza Krejčiříková 6.C

Pátrala po osudech svého prapradědečka Ferdinanda Šurmánka, který byl za odbojovou činnost během II. světové války zatčen a odsouzen na 7 let káznice.

Oliver Ižvolt 6.B

Jeho praprastrýc Štěpán Dohodil byl za I. světové války členem čs. legií v Itálii. V roce 1996 mu byla Václavem Havlem udělena medaile Za hrdinství.

Vladimír Tobiáš Dočekal 6.A

Pracoval na příběhu svého pradědečka Vladimíra Zukala, který celý život pracoval pro Škodovy závody Brno.

Jiří Dominik Kužela 6.A

Pátral po osudech svého prapradědečka Jana Macháně z Kroměříže, který během I. světové války  vstoupil do čs. legií v Itálii, kde se zúčastnil bitvy na řece Piavě.

Tereza Hrabovská 6.B

Můj tatínek si koupil v obci Vlčnov malý domek (chalupu), jehož historie sahá až do roku 1657.

Robert Kořínek 6.C

Můj pradědeček Miroslav Heřman byl za války vězněn v Malé pevnosti v Terezíně. Byl osvobozen v květnu 1945 Rudou armádou.

Leo Razzouk 6.C

Zjistil, že jeho prapradědeček Giries Razzouk byl potomkem starého koptického rodu z Egypta. Od své rodiny z Egypta se naučil umění tetování a tímto se i živil. Tetoval křesťanské poutníky, kteří dorazili do Svaté země navštívit hrob Ježiše Krista. Tato tradice se dědí z pokolení na pokolení dodnes a teď v ní pokračuje můj strýc.

Viktor Janík 6.B

Můj dědeček mně vyprávěl příběh svého strýce, který během II. světové války ( v obci Heroltice na severní Moravě) pomáhal ukrývat 4 ruské partyzány.

Adam Křivánek 6.C

Naše rodina vlastní krásné nástěnné obrazové hodiny, které se předávají z generace na generaci.

Adam Kusák 6.C

Po mém dědečkovi máme doma fotoaparát zn.FLEXARET AUTOMAT ( rok výroby 1941). Fotoaparát je stále funkční.

Jan Hnilica 6.A

Zjistil, že jeho pradědeček Karel Nestroj bojoval za II. světové války u Tobrúku v Africe a u města Dunkergue ve Francii. Za aktivní a přímou účast a statečnost v boji získal řadu vyznamenání.

Děkuji všem žákům a rodičům za skvělou práci.

Práce žáků budou postupně uveřejněny ve školním časopise.

Zapojte se také vy ostatní do této aktivity.....pátrejte a objevujte zajímavé příběhy své rodiny a svého okolí.

Pátrání po osudech našich předků 2018

Pátrání po osudech našich předků 2019